תיק תיעוד היסטוריוגרפי של כתובת

 כתובת הווה: ציונה תג'ר 15 יפו תל אביב
גוש: 7023
חלקה:71

בעלים ודיירים לאורך השנים

1935-1948: ג'ורג אנדורי סאלם אל חורי
1959: ניצול – רישום לאחר הסדר: 1/12
1963: רשות הפיתוח 11/12
2009: רשות הפיתוח 1/12 (אבי שמר
2013: דורה זיטנו

מידע תכנוני

הבית עד 1948 היה בבעלות של פלסטיני בשם ג'ורג' אנדורי סאלם אל חורי ומשפחתו כנראה, לאחר שנטשו בעלי הבית המקוריים, 11/12 מהבית הועבר מכוח חוק נכסי נפקדים לרשות המדינה ולחברת עמידר ו1/12 היה בבעלות ג'ורג' חורי סאלם אל חורי ושוקנו בו מספר משפחות יהודיות. המשפחות התגוררו בבית עד סביבות שנת 2006 ומאז החליף הבית בעלויות לפחות 2 אשר ידועות לנו אך לא מתועדות בתיק בניין, הבעלות כיום היא של תושבת ארגנטינה בשם דורה זיטנו והיא מסרה אותו לידי ישיבת ההסדר שעשו בו שיפוצים במשך כמה שנים בהם עברו על חוקי השימור אך ללא התייחסות העירייה.

.

על אף הגדרת הבית כשימור מחמיר, ב-2013 נערכו בו שיפוצים ללא כל פיקוח עירוני וארכאולוגי:

חפירת מרתף – כדי להעלים עובדה זאת, הם פינו את כל החומר של החפירה דרך החצר של הכנסייה הקופטית, הם שילמו לשמש של הכנסייה כסף כדי שיפתח להם בכל פעם את השער וכך מי שגר ברחוב לא יוכל לדעת שום דבר. מתוך ראיון עם רינה טלגם
התקנת זכוכיות לחלונות

עקירת מרצפות

עקירת ציורים

סגירת מרפסות

 

מושגים מרכזיים

 ( Fenster 2014ניצול כפול

הניצול בפעם הראשונה מתרחש בשנת 1948 (לאחר המלחמה), כאשר בוצעה החרמת בתים והחלפת המשפחות הפלסטיניות שגרו בהם, במשפחות יהודיות. הבית נשאר ובעליו גורשו, הבעלים הפלסטיניים הורחקו מתהליכי הפיתוח של העיר ונוצרו הסדרים משפטיים שאבטחו את הבעלות החדשה.

הניצול הנוסף, הוא הניצול של דיירי הרחוב בעקבות ההרס הפיזי של הבניין הערבי ובנייתו מחדש ככזה המיועד לקונים יהודים קיצונים.

אנשי קשר / ראיונות

שם: רינה טלגם

תאריך הפגישה/ התכתבות: 9.5.18
שיוך :שכנה גרה בציונה תג'ר 11
דרכי תקשורת (טלפון/מייל/כתובת): מיילים
קשר לכתובת:הייתה חלק ממארגני המאבק מול הישיבה
תיאור הפגישה והמידע שנאסף: הפגישה עם רינה התקיימה בביתה ועיקריה היו: סיפור ההיסטוריה של הבית, תיאור המאבק מול הישיבה ושיתוף בתחושות המורגשות כתוצאה ממאבק זה
"יש פה תחושה מאוד לא נוחה של אכיפה סלקטיבית, אם מישהו אחר היה עושה את מה שעשו פה, העירייה הייתה מיד מחייבת אותו להפסיק את הבנייה…זה בניין לשימור, זה אומר שאסור לעשות שינויים דרסטיים בתוך המבנה. האנשים האלה שינו לחלוטין את כל הארכיטקטורה. עקרו ריצופים עתיקים, כיסו ציורי קיר, סגרו מרפסות. אני גרה בבית הזה (ציונה תג'ר 11 גם הוא מבנה לשימור), אם אני רוצה אפילו לשנות תריס בבית, אני חייבת את האישור של מחלקת השימור של עיריית תל אביב, ליווי צמוד לכל צעד.. כשפנינו לעירייה, הרגשנו שאין איתנו שיתוף פעולה, שמשהו שם מסריח. או שמישהו קיבל הרבה מאוד כסף בשביל להסתיר או שלמישהו יש אינטרס לא להוציא את הסירחון החוצה וגם קבלנו על זה שאיך ייתכן שיש תיק בניין ומתאריך מסוים זה נמחק".

איסוף מידע

איסוף וסקירת חומרים מארכיון העירייה (תיק בניין ונסחי טאבו), כולל מסמכים היסטוריים ותכנוניים

שימוש במידע מהעיתונות ומרשתות חברתיות

סקירת מפות ותצ"אות
ראיונות עומק: פרופ' רינה טלגאם, עו"ד אמיר בדראן,

שימוש במידע מהעיתונות ומרשתות חברתיות